НОВИНИХарчування

Амінокислоти у бодібілдингу: гід по компонентах

Сьогодні ми розберемо тему, яка вважається однією з найбільш спірних в залізному спорті.  Як будинок будується з цеглинок так і наш організм складається з амінокислот. Багато думок навколо теми: амінокислоти варто приймати чи ні?

aminokysloty

Дотримуюсь думки, що при оптимальному режимі харчування немає необхідності в прийомі амінокислот як спортивної добавки, хоча необхідно зазначити що добавка ця справді робоча і часто, саме вона дозволяє підтримати  організм  в стані анаболізму в ситуаціях, коли немає можливості повноцінно поїсти чи в ті моменти коли організм катастрофічно потребує будівельного матеріалу.

Також зазначимо що процес прийому амінокислот як і форма їх випуску грає велике значення. В рідкому вигляді амінокислоти часто піддаються неправильній термічній обробці тому можуть втрачати свої властивості. Що ж до засвоєння то необхідно розуміти, що амінокислоти являються кінцевою формою після обробки і перетравлення білка тому проходячи через травну систему транзитом,  всмоктуються в тонкому кишечнику.

Важливим є також і те, що всі амінокислоти всмоктуються по різному, за рахунок наявності каналів і переносників. Амінокислоти конкурують за канали тому гіпердоза будь якої з амінокислот окремо не має сенсу для прийому і значення для організму, так як будь який надлишок буде виводитись через видільну систему так і не потрапивши в кров.

Але детальніше про цей факт, як і про необхідність чи недоцільність прийому БЦАА ми поговоримо в наступних статтях.

Амінокислота — органічна сполука,  яка одночасно містить аміно- і карбокси- групу, і яка формує білок. В природі нараховується близько сотні амінокислот. З них 20 входить до складу нашого організму. Поділяються всі амінокислоти на замінні, умовно замінні, і незамінні.

Перші в достатній кількості синтезуються в нашому організмі, другі – хоч і синтезуються але недостатньо, тому потребують поповнення у складі їжі ну і останні лише потрапляють ззовні так як організм не може сам їх будувати.

[products ids=”21608,19984″ skus=””]

Тому тепер стає зрозуміло, що будь яка їжа яка потрапляє ззовні володіє харчовою цінністю пропорційно тому скільки в ній незамінних і напівзамінних амінокислот. А від кількості її вже залежить об’єми отриманих організмом замінних амінокислот.

Поговоримо про кожну  незамінну амінокислоту окремо:

Валін – міститься моркві, буряках, зернових, м’ясі, арахісі та ін. Необхідний для синтезу м’язових волокон, роботи нейромедіаторів в мозку, і підтримання рівня азоту.

Ізолейцин – міститься в рибі, м’ясі, яйцях, сої, мигдалі. Необхідний для регуляції рівня глюкози в крові, утворення гемоглобіну, покращує процеси адаптації організму до стресу, а також входить до системи розщеплення холестерину.

Лейцин – боби, бурий рис, горіхи, пшеничне борошно. Часто використовується як джерело енергії,  в комплексі бере участь в зниженні рівня глюкози в крові, являється структурною амінокислотою в відновлення м’язів та кісткової тканини.

Лізин – зелені овочі, молоко, яйця, дріжджі. Структурна амінокислота  кісток, жіночих статевих гормонів, підтримує рівень азоту в крові, входить до складу нейромедіаторів тому покращує мозкову діяльність ( відповідно і передачу імпульсу до робочого м’яза),  входить до складу імунних білків у великій кількості.

Метіонін – цибуля, часник, м’ясо. Покращує травлення, бере участь в процесах розщеплення жирів, входить до систем утилізації холестерину,  у великих кількостях входить до кератину волосся та нігтів.

Треонін – листові овочі, морква, фрукти.  Бере участь в детоксикації організму, входить до складу  білків імунної системи, активізує ростові процеси тканин, входить в ферментативні системи для розчеплення білків.

Триптофан – банани, помідори, редиска, фенхель, м’ясо. Входить до складу імунних білків а також нейромедіаторів нервової системи, сприяє хорошому сну, стимулює процеси росту шкіри та волосся,  входить до складу ферментативних систем травлення.

Фенілаланін – буряк, морква, яблука, шпинат.  Антидепресант, бере участь в процесах запам’ятовування, та концентрації уваги, покращує апетит, являється стимулятором активності.

Умовно замінні амінокислоти:

Аргінін  – овочі, зелена цибуля,  картоплі. Велика частка входить до складу м’язової тканини. Знижує в крові вміст речовин що призводять до ожиріння та атеросклерозу.  Стимулює роботу підшлункової залози яка в свою чергу контролює рівень інсуліну в крові, приймає участь в метаболізмі сечовини і збереженні рівня азоту в крові,  покращує мозкову діяльність, знижує активність росту пухлин,  бере участь в синтезі орнітину та креатину.

Гістидин – редиска, огірки, ріпа, часник, яблука. Покращує кровообіг, регулює синтез фолієвої  кислоти та нуклеїнових кислот . Підвищує утворення червоних та білих кровяних тілець, покращує нервову провідність.

Про замінні амінокислоти писати не бачу сенсу. Варто лише знати що вони також важливі, і щоб не порушувати ті процеси які відбуваються за їх участі достатньо лише отримувати білкову їжу в необхідній кількості. А яка це кількість і як вираховувати власну потребу в нутрієнтах я розкажу в наступній статті.
Андрей Тодорюк для KULTUTIZM.INFO

Пов’язані статті

Залишити відповідь

Back to top button