НОВИНИ

Підсолоджувачі у спортивному харчуванні – повільна смерть

«Протеїн – це хімія» – таке казали чи не кожному, хто тренується та вживає спортивні добавки. Немало часу та сил доводиться витратити, щоб довести протилежне, адже протеїн – це звичайнісінький природний білок. На цьому дискусії можна було б припинити, якби не одне «але». Як кажуть, диявол криється в деталях. Такими деталями у спортивному харчуванні є деякі компоненти, які можуть зіпсувати найякісніший у світі протеїн – це підсолоджувачі. От вони і є “хімією”.

sportyvne xarchuvanna

Зінаїда Руденко – відомий у Росії харчовий технолог. Фахівець у своїх відеоблогах регулярно дає практичні поради тим, хто займається культуризмом та прагне споживати корисні та здорові продукти. Цього разу вона пояснила, на що треба звертати увагу, купуючи протеїн та інші добавки.

«Перш за все, звертайте увагу на вміст продукту із зворотної сторони упаковки. Ніколи не орієнтуйтеся на лицьову етикетку: там подається виключно маркетингова інформація, щоб змусити вас вибрати цей продукт. Що насправді у пакеті — шукайте у вмісті добавки», – радить Зінаїда Руденко.

Часто головний текст написаний маленькими літерами на нечитабельному фоні, хоча це основна інформація про добавку.

«Одне з ключових  питань — який підсолоджувач (sweetener) використаний у добавці? Це потрібно, щоб з’ясувати, чи є у добавці токсичні речовини. Якщо  на упаковці вказано, що у добавці використаний аспартам, то, на мою думку, це головна причина, щоб взагалі не читати вмісту далі. Я краще залишу таку добавку на полиці магазину і ніколи не куплю цей продукт», – каже фахівець.

То ж, чим шкідливі смакові добавки у спортивному харчуванні?

«Підсолоджувачі бувають різними: корисними, не корисними та токсичними.  Аспартам – це токсичний підсолоджувач, який в нашому організмі розкладається на три інші отруйні  речовини. Протеїни з аспартамом приймати можна, але тільки розчиняючи це в холодні воді. Також на таких білках не можна робити різні випічки, – розповідає Зінаїда Руденко. – Серед інших підсолоджувачів – ацесульфам калію, цикламат натрію, сахарин натрію, сукралоза — безпечний лише останній (сукралоза). Решта є токсичними».

Фахівець каже, що ацесульфам калію викликає порушення у сечовидільній системі — це різні види атрофії яєчок, рак сечового міхура тощо. Однак, це стосується лише вживання підсолоджувачів у великих доз.

Щодо сахарину, то його не можна вживати щодня навіть хворим на цукровий діабет. Ацесульфам калію та цикламат натрію — менш токсичні, але все ж шкідливі. Останній, розкладаючись у кишечнику, викликає рак. Це визначили експерименти на тваринах.

Пов’язані статті

Залишити відповідь

Back to top button