НОВИНИ

Допоміжні репродуктивні технології в житті сучасного українця

Ще півстоліття тому це здавалося чимось фантастичним, 60-ті роки стали відправною точкою в процесі досліджень. 1966 рік –  ембріолог Роберт Едвардс встановив, що дозрівання жіночої яйцеклітини in vitro (поза організмом) можливе і проходить протягом 36-37 год., в результаті  перша дівчинка «з пробірки» на земній кулі, Луїза Браун, народилася в 1978 році у Великобританії.

Допоміжні репродуктивні технології в житті сучасного українця

Цікаво, що в Радянському Союзі початок засекречених досліджень припадає на 1965 рік, хоча перша дитина після екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), також дівчинка, народилася в Москві в 1986р., а пізніше того ж року в Ленінграді народився хлопчик Кирило.

Спочатку, як до всього принципово нового, світ дещо упереджено ставився як до самої процедури, так і до розвитку дітей, народжених завдяки людському розуму, тільки в 2010 р. Р.Едвардса нагородили Нобелівською премією за розробку технології ЕКЗ, коли на планеті нараховувалося вже 4 млн. діточок, народжених завдяки цим унікальним методикам.

Клініка репродукції людини «Альтернатива»

Допоміжні репродуктивні технології в житті сучасного українця

–          запліднення in vitro,

–          консультація репродуктолога

–          консультація уролога-сексопатолога

–          УЗД

Рекордсменом з інтенсивності застосування ЕКЗ є Ізраїль, де на 1 млн. жителів припадає 3400 циклів запліднення на рік, які для своїх громадян оплачує держава. В таких країнах, як Ісландія, Франція, Данія кількість “екстракорпоральних” малюків становить 3-4% від загального числа немовлят.

В Україні перша дитина після ЕКЗ народилася 1991 року, “батьком” став Федір Власович Дахно. З того часу допоміжні репродуктивні технології почали стрімко розвиватися.

Станом на 2012 рік на українських теренах нараховується 36 клінік, що спеціалізовано займаються проблемами безпліддя, з них 6 – державної форми власності. Для порівняння, в 2011 році в Росії нараховувалося 116 подібних центрів, котрі сконцентровані в основному на заході ( Москва, Санкт-Петербург).

За статистикою, кожна 4-та українська родина є безплідною, але тільки половина пацієнтів звертаються до спеціалістів і тільки чверть розпочинають лікування.

Пояснюється це, насамперед, низьким рівнем доходів населення. Тому наша клініка постійно проводить акції, щоб полегшити фінансове навантаження на пацієнтів, деякі програми робимо взагалі безкоштовно.

Найбільш наближеною до природного зачаття є внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка або донора. Вона проводиться при показниках спермограми, які мають лише незначні відхилення від норми. Хоча треба зазначити, що на теперішній час процедура є малоефективною, успішність при застосуванні сперми чоловіка складає 10%, донора до 15%. Проводитися має виключно фаховими лікарями під контролем УЗД (моніторинг овуляції) при показниках спермо грами, які дозволяють її проведення.

В “Альтернативі” кожна третя інсемінація робиться безкоштовно, більше 4-ох раз спермою чоловіка проводити нераціонально, краще планувати екстракорпоральне запліднення, ефективність якого досягає в деяких випадках навіть 60-70%! Цікаво, що в природніх циклах вагітність настає у 30% жінок у першому менструальному циклі, тобто наскільки наука пішла вперед, що інколи вдається випередити звичайний хід речей.

У зв’язку зі значним зростанням чоловічого безпліддя практикуємо застосування у циклах ІКСІ – ін’єкцію одного спермія в цитоплазму яйцеклітини, а  при важких формах  ТЕЗА – пункцію яєчка.

З 1983 р. почався етап кріоконсервації біоматеріалу, а в 2003р. народилася перша дитина з кріоконсервованих ембріонів. Звичайно, відсоток вагітності тут є нижчим ( до 40%).Кріоцикли є доцільними, тому що не вимагають додаткової стимуляції жінки.  В ході проведення застосовуємо допоміжний механічний хетчінг – розсічення блискучої оболонки ембріона для кращої імплантації (приживлення).

Наостанок зазначу, що репродуктологія в Україні стрімко розвивається згідно світових стандартів, показники настання вагітності аналогічні  європейським або американським, бо методики роботи є ідентичними. Головною проблемою залишається вартість лікування, не підйомна для багатьох пар.

Ігор Палига, к.м.н., директор клініки репродукції людини “Альтернатива”

Пов’язані статті

Залишити відповідь

Подивіться також
Close
Back to top button