БлогНОВИНИ

Відновлення працездатності важкоатлетів

Відновлення працездатності важкоатлетівВ останні роки все більше уваги приділяється проблемі відновлення спортивної працездатності важкоатлетів, йде постійний пошук нових відновлювальних засобів і поряд з цим продовжують активно удосконалюватися методики застосування традиційних засобів відновлення.

Проблема відновлення розвивається у двох напрямках. Одне з них – реабілітація (відновне лікування), що являє собою відновлення здоров’я і фізичної працездатності –  здатності важкоатлетів після захворювання,  перевантажень чи пере тренованості тощо. Реабілітація розглядаєься як частина загальної системи лікувальних заходів. Інший напрям – профілактичний. Це відновлення спортивної працездатності. Він включає заходи, які дозволяють стимулювати відновлення функціональнального стану і працездатності важкоатлета при втомі після тренувань і змагань. Під відновленням слід розуміти не лише досягнення колишніх функціональних можливостей, але і їх первершення.

Засоби відновлення розподіляюють на три групи: педагогічні, медичні і психологічні. Тут будуть розглянуті лише найбільш доступні й ефективні засоби відновлення.

Фізичні фактори поділяють на природні, або природні (сонце, повітря, вода, клімат, лікувальні грязі, і ті, які отримують від природних сил (електричний струм низької та високої напруги, електричні та магнітні поля, штучне світло, механічні коливання, штучна аероіонізація та ін), які використовують для активної дії на організм людини.

Відновлення працездатності важкоатлетів

Для лікування при травмах і захворюваннях, для їх попередження і для прискорення відновлення працездатності важкоатлетів, яка знизилася під впливом великих навантажень, успішно застосовуються фізіотерапевтичні фактори (електро-, світлогідротерапія та ін.)

Відновлення розглядається як невід’ємна частина тренувального процесу, перш за все висококваліфкованих спортсменів, тренувальні навантаження яких надзвичайно великі.

Слід підкреслити найбільш важливі загальні принципи застосування засобів відновлення: комплексність, необхідність чергування (щоб уникнути адаптації до них) і зміни дозування, оптимальність поєднання засобів загального і локального впливу. Слід враховувати також можливість поєднання різних засобів відновних процесів, а також те, що здатність до відновлення організму можна вдосконалювати і, отже, дуже часте застосування цих засобів (в особливо одноманітних) буде стримувати розвиток природної здатності організму до відновлення .

З метою прискорення процесів відновлення можуть буте застосована гальванізація, діадинамічні струми, індуктотермія, електричне поле ультрависокої частоти і інші електротерапевтичні процедури.

Діадинамічні струми являють собою випрямлені синусоїдальні струми низької, періодично змінної частоти. Вони мають антисептичну, знеболюючу та судинорозширювальну дію, сприяють поліпшенню тканинного обміну.

Найбільш активну дію має ультрафіолетове випромінювання. Воно незначно проникає в шкіроу (зазвичай в межах 0,5 мм), відчуття тепла не викликає, але, поглинається шкірою і породжує виражені хімічні реакції.

Ультрафіолетове випромінювання – частина спектру світла, яке діє найбільш активно. Під впливом ультрафіолетового опромінення в шкірі утворюється вітамін Д, покращується фосфорно-кальцієвий обмін, стимулюються обмінні процеси, підвищується імунітет. Однак така реакція буде спостерігатися при помірному ультрафіолетовому опроміненні. Перевищення рекомендованих доз випромінювання призводить до погіршення загального стану і загострення хронічних запальних процесів.

Чутливість шкіри до ультрафіолетового випромінювання різна. Найбільш чутлива до нього біла шкіра.

Широко використовуються для відновлення працездатності важкоатлетів водолікувальні процедури (різні душі і ванни). Вони знімають втому, сприяють підвищенню працездатності, загартовуванню організму. Вплив гідротерапевтичних процедур залежить в основному від їх тривалості, температури і ступеня механічної дії води.

З метою відновлення використовують також гідротерапевтичні процедури, при яких дія води поєднується з дією інших фізичних факторів (наприклад, підводний душ – масаж) або лікарських речовин (хвойні ванни).

Дія душу обумовлюється температурою і силою тиску води. При використанні душу різних видів механічне подразнення різне, найбільш високу воно у душі Шарко.

З метою відновлення також можна ви користовувати дощовий, голковий, циркулярний та струевий душі.

Дощовий душ утворюється при проходженні води через спеціальну сітку типу садової лійки. При голчастому душі вода проходить через сітку, в кожен отвір якої ввінчена металева трубочка малого діаметру, а вода падає на тіло у вигляді тонких цівок. У циркулярному душі спортсмен знаходиться під дією безлічі струмків води, що виходять з дрібних отворів труб, які оточують спортсмена з усіх боків. У середньому тривалість теплого душу 3-5 хв, холодного – 2-3 хв.

Шотландський душ – це два струєвих душі. З душовою кафедри спочатку через один шланг подають гарячу воду (37-45 ° С) протягом 30-40 с, а потім через інший шланг – холодну (10-20 ° С) протягом 15-20 с, і так 4-6 рази. Процедуру слід починати з гарячої і закінчувати холодною водою. Тривалість процедури – 2-4 хв.

Для отримання такого ефекту концентрація хлориду натрію у воді має бути в межах 15-30 г/л. Це досягається розчиненням в 200 л прісної 3-6 кг вареної (або морської) солі. Сіль насипають в марлевій мішок і підвішують під струмінь гарячої води. Температура ванни повинна бути 36-38 ° С, тривалість – 10-15 хв.

При хвойних ваннах організм піддається температурній і механічній дії води, а також дії ароматичних речовин хвої, які рефлекторним шляхом впливають на центральну нервову систему. Температура ванни – 35-37 °, тривалість-10-15 хв. Готується вона шляхом розчинення в 200 л прісної води 60 г порошкоподібного хвойного екстракту або 100 мл рідкого екстракту.

При прийомі вуглекислих ванн покращується обмін в тканинах, кровопостачання міокарда, знижується частота і збільшується сила серцевих скорочень. Вуглекислі ванни ефективні при перенапруженні і функціональних розладах центральної нервової систе ми.

Для приготування ванни необхідно 500 см3 вуглекислого газу. Газування ванни проводиться при тиску 2 ат. Температура ванни повинна бути 35-36 °, тривалість-12 хв.

Говорячи про фізіотерапевтичні фактори, які використовують в цілях відновного лікування та відновлення спортивної працездатності важкоатлетів, слід підкреслити, що вони дієві лише при дотриманні правильної методики їх застосування.

А. Ф. Синяков, кандидат медичних наук

фото: iwf.net

Пов’язані статті

Залишити відповідь

Back to top button