Психологія і фізіологія дієти

У цій статті розберемо аспекти психології та фізіології під час дієти. Однак перш ніж зануримося в інформаційний потік, потрібно дещо зрозуміти та усвідомити: відмінність, яку роблю між фізіологією і психологією, є умовною, на практиці ж в нашому житті такого поділу не існує.
Психологія впливає на фізіологію, а фізіологія впливає на психологію. А ідея про те, що тіло живе окремо від мізків, давно зародилася і її варто поховати у вашій бібліотеці знань. Знову-таки, ми розділили ці два поняття просто для зручності, не більше того, так нам буде простіше освоїти потрібний матеріал. Просту тримайте цю думку в голові.
Сучасна наука, наприклад, область під назвою психонейроімунологія визнає, що мозок і тіло знаходяться в постійній взаємодії один з іншим. Це породжує певні базові поняття, наприклад, коли можете думати про те, що ви хворі, або ж є люди, які досить позитивні і такий підхід допомагає боротися з хворобами (припустимо рак). Ваші думки можуть запросто вплинути на вашу імунну систему. Скажу простіше: те, як ви думаєте, впливає на стан вашого тіла; а стан тіла буде впливати на ваші думки або відчуття.
До речі, для тих, кому буде цікаво, то дуже, дуже (!) раджу прочитати наукову книгу Роберта Сапольски, а саме «Чому у зебр немає виразок», там все обговорюється в найдрібніших подробицях. Ця книга займає мій особистий ТОП-5 із чтива.
Але повернемося до нашої теми. Враховуючи, що ви продовжуєте і далі читати цю статтю, то пропоную подумати про щось, що вас дійсно дратує. Припустимо курс долара, ціни за комунальні послуги і бензин, дурні люди в громадському транспорті, які просять передати за проїзд тих, хто стоїть, а не сидять. Ну або щось, що вас реально злить. Давайте… подумайте… А тепер зупиніться і прислухайтеся, ваше серцебиття може почастішати, а якщо виміряєте кров’яний тиск, то виявите, що він підвищився, а ваше дихання стало більш частим. Само по собі мислення про щось погане, змушує наше тіло проявляти певні реакції. Ось вам ще один приклад, тільки навпаки: всі ми знаємо, що коли хворіємо, то ми стаємо млявими і ледачими, це відбувається коли у нас кашель, нежить або озноб, коротше кажучи під час застуди або грипу. Коли ви хворі, то ваше тіло автоматично провокує такий стан, щоб ви валялися в ліжку весь день. Найчастіше саме так і відбувається.
Коли ви хворі, то ваше тіло випускає короткочасні хімічні елементи під назвою цитокіни, а деякі з них є запальними. Що це за запальні цитокіни? Саме вони змушують відчувати жар, коли грип або ще щось. Більше того, вони ще впливають і на мозок, тож в такий період мотивацією можна запросто підтертися в туалеті.
Слід зазначити, що такий самий механізм був припущений як одна з причин, яка викликає перетренування. Дана теорія називається «гіпотеза про перетренування за допомогою впливу цитокінів». Вважаю, що ця тема має безліч суперечливих даних. Це пояснює зміни в продуктивності людини і її поведінці, що пояснює деякі попередні нюанси (хоча ідея є хибною), а саме, локальне та центральне перетренування. Як потім з’ясувалося, це один і той же механізм. Тобто локальний ефект (пошкодження тканини) супроводжується викликом центральних ефектів (ваші мотивація і поведінка).
За фактом, хронічне / надмірне / постійне локальне запалення (в м’язах, які ви тренуєте), є вивільненням і збільшенням кількості цитокінів, більш того, вони (цитокіни), як ми вже зрозуміли, є причиною зниклої мотивації, ліні і так далі.
По суті, ваше тіло (ваші потреновані м’язи) намагаються сказати мозку, що вам варто було б відпочити, перш ніж приступити до наступного тренування. Але, враховуючи, що люди є істотами досить впертими і вважають себе найрозумнішими, то, найчастіше, вони або ігнорують дані знаки організму, або намагаються перевершити(!) дані «знаки».
Тема, яку ми умовно назвали психологічно-фізіологічною, має дуже велике значення в темі дієтології і вона пояснює велику кількість моментів, чому відбувається зрив під час дієти.
Успіхів вам у ваших цілях та не зривайтеся під час дієт!